Tento rok se Facebooku opravdu nepovedl…

V roce 2018 neměl Facebook ani týden bez nějakého soudního skandálu. Myslím si, že v této společnosti se bude čas dělit na „před americkými volbami“ a „po amerických volbách“. Jelikož spousta problémů vyplavala na povrch až právě poté, kdy byl Donald Trump zvolen za prezidenta Spojených států amerických. Je však spousta věcí, o kterých se v médiích nemluví, a proto jsem si udělal takový přehled přešlapů Facebooku z poslední doby. Je potřeba uvědomit si jednu věc, Facebook není jen sociální síť, ale zároveň firma, která vlastní další firmy (Instagram, WhatsApp, Oculus Rift).

 •  Facebook měl po roce 2018 problémy s veřejným míněním (překvapivě). Na Facebooku se totiž šířily poplašné zprávy, konspirace a ruská propaganda. Najali si tedy PR firmu, která jim měla pomoci vyřešit tento problém. Ale jak to dopadlo? PR agentura to vzala po svém – začala na konkurenci Facebooku a osobnosti, kteří jsou proti Facebooku, psát konspirační články a šířit o nich lži. (zdroj)
 • Mluví se o tom, že ruská propaganda zasáhla na Facebooku v době amerických voleb více, než 120 milionů američanů.
 • Tim Cook v jednom rozhovoru řekl, že Applu by se nikdy nestaly podobné problémy, jako má Facebook. Mark Zuckerberg na to zareagoval tak, že zakázal vedení Facebooku používat produkty od Apple.
 • Když šéf bezpečnosti Facebooku informoval Zuckerberga o problémech s ruskou propagandou, Zuckeberg označil tento problém za „malý“.
 • Šéf bezpečnosti informoval vedení Facebooku o problémech s bezpečností. Sheryl Sandbergová na něj údajně „vystartovala“ se slovy, že toto neměl zkoumat a neměl to nikomu říkat. Proč je to takový problém? Velmi to zjednoduším, ale představte si, že by Sandbergová nebo Zuckerberg museli jít znovu před Kongres, kde nemohou lhát. Pokud by přišla přímá otázka na to, zda ví o dalších problémech v bezpečnosti, nesměli by říct něco, co není pravda – jinak by jim hrozilo vězení. Museli by tedy problémy přiznat. Pokud by jim ale šéf bezpečnosti Facebooku nic neřekl, mohli by odpovědět, že o dalších problémech neví a za nevědomost by jim trest nehrozil.
 • V polovině října se objevila zpráva, že únik dat na Facebooku postihl 50 milionů účtů. Facebook nakonec mluvil o necelých 30 milionech, ale i tak je to pěkné číslo :-).
 • Největším skandálem byl případ Cambridge Analytica, která měla získat data až od 87 milionů uživatelů. Pokud jste nezaznamenali skandál s Cambridge Analyticou doporučuji projít si Google.
 • Facebook uvedl svou novinku – přístroj chytré domácnosti Facebook portal. Myslím si, že v konkurenci společností jako je Apple, Google a Amazon nemá Facebook větší šance. A ruku na srdce, chtěli byste mít doma zařízení od Facebooku, která má v sobě širokoúhlou kameru? 🙂
 • Z Facebooku (společnosti) odešli zakladatelé Instagramu Kevin Systrom a Mike Krieger. Mark Zuckerberg jim poděkoval za odvedenou práci a označil je za výborné produktové manažery. To je skvělé, ne? Vymyslíte jednu z nejpoužívanějších mobilních aplikací na světě a Mark vás označí za „výborné produktové manažery“.
 • V roce 2018 proběhla kampaň „DELETE FACEBOOK“, ke které se připojili i známé osobnosti jako například CEO Tesly a Space X Elon Musk.
 • K Instagramu ještě jedna věc. V době, kdy praskl problém s Cambridge Analyticou a začala kampaň „DELETE FACEBOOK“, se lidé začali stěhovat na Instagram. Paradoxem je, že Instagram vlastní Facebook :-).

Pokud posloucháte rádi podcasty, doporučuji vám poslech týdenního podcastu Klik od deníku SME.sk. S ohledem na četnost problémů od Facebooku je skoro v každém díle zmínka o dalším problému, který se objevil. A jak vnímáte problémy Facebooku vy?

Vít Schaffarczik
Od roku 2015 se věnuji Facebookové reklamě. Spravoval jsem kampaně ve více, než 10 zemí světa a na třech různých kontinentech. Optimalizace FB kampaní mě baví každý den
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.